RJ-45 (ang. Registered Jack – type 45) - typ złącza stosowany do podłączania modemów. Wtyczka jest podobna do 8P8C, ale jest wyposażona w dodatkową wypustkę, uniemożliwiającą włożenie jej do zwykłego gniazda. Wykorzystywane są piny 4. i 5. – podłączenie linii oraz 7. i 8. – rezystor umieszczony w gnieździe, sterujący mocą modemu. Występuje w dwóch wersjach RJ 45S – pojedyncze gniazdo i RJ45M – do ośmiu gniazd. Unormowane w Title 47 CFR 68 subpart F, jednak w 2001 odpowiedzialność za ten fragment została przeniesiona na organizację Administrative Council for Terminal Attachments (ACTA) i cała część F została z CFR wykreślona.
RJ-11 (6P2C) (ang. Registered Jack – type 11) – sześciopozycyjny (tj. szeroki na sześć styków) wtyk telefoniczny z dwoma stykami przeznaczony dla zarejestrowanego gniazda 11, używany zazwyczaj do zakończenia przewodów łączących sprzęt telekomunikacyjny. Służy np. do połączenia analogowego telefonu lub modemu komputerowegoz gniazdem telefonicznym.
8P8C (ang. 8 Position 8 Contact; bardzo popularnie ale błędnie nazywane RJ-45) – rodzaj ośmiostykowego złącza (gniazdo i wtyk) używanego najczęściej do zakończeniaprzewodów elektrycznych. Wykorzystywane w różnego rodzaju sprzęcie telekomunikacyjnym i komputerowym. Najbardziej rozpowszechnione jako podstawowe złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych w standardzie Ethernet. 8P8C oznacza złącze o ośmiu miejscach na styki i ośmiu stykach.
RJ-9 (4P4C) (ang. Registered Jack – type 9) – typ wtyku (mikrowtyku) modularnego czterostykowego stosowanego głównie w telefonii. Najczęściej stosowany w kablach łączących słuchawkę (mikrotelefon) z aparatem telefonicznym. Wtyk jest węższy od wtyku RJ14 (6P4C).
RJ-12 (6P6C) (ang. Registered Jack – type 12) – sześciokrotny wtyk telefoniczny z sześcioma stykami przeznaczony do zastosowań specjalnych (np. aparat telefoniczny KX-T3250 > 2 linie + 1 wewnętrzna lub Digitrax). Wymiarami nie różni się od RJ-11 lub RJ-14, posiada za to dodatkowe skrajne dwa styki. Wtyk jest zbliżony wyglądem do RJ-25, ale sygnały noszą inną nazwę i mają inne znaczenie (RJ-12 > 6P6C > 3 linie telefoniczne). Oznaczenie RJ odnosi się do typu i rozmiaru wtyku, a następująca po tych literach liczba określa ilość pinów i rodzaj sygnałów. Więcej informacji znajduje się na stronie opisu wtyku RJ-11 jako najczęściej spotykanego z tego typoszeregu.
RJ-14 (6P4C) (ang. Registered Jack – type 14) - typ wtyku modularnego czterostykowego sześciopozycyjnego stosowanego do połączenia telefonu np. systemowego z centralą telefoniczną PABX. Wtyczka jest tego samego rozmiaru co RJ-11 i RJ-12, lecz posiada 4 styki zamiast odpowiednio 2 czy 6 (6P4C zamiast 6P2C czy 6P6C). Oznaczenie RJ odnosi się do typu i rozmiaru wtyku, a następująca po tych literach liczba określa ilość pinów i rodzaj sygnałów. Więcej informacji znajduje się na stronie opisu wtyku RJ-11 jako najczęściej spotykanego z tego typoszeregu.
10BASE-T (10Base-T) – standard Ethernetowy, wprowadzony w 1990 roku, który pozwala urządzeniom sieciowym na komunikację z wykorzystaniem skrętki. Standard obejmuje specyfikację przewodów oraz modulacji sygnału nośnego. Przewidywana przez niego prędkość to 10 Mb/s.
Nazwa 10BASE-T określa:
- 10 - szybkość transmisji 10 Mb/s,
- BASE (od baseband) - przesyłanie sygnału w paśmie podstawowym (bez modulacji),
- T (ang. T – twisted) - skrętka.
10BASE-T wykorzystuje się drugą oraz trzecią parę przewodów (pomarańczowe i zielone ze standardu TIA-568B). Najpopularniejszą wtyczką stosowaną w 10BASE-T jest RJ-45. Do połączenia więcej niż dwóch komputerów wymagany jest koncentrator.
10BASE-T był pierwszym niezależnym od dostawców standardem Ethernetu opartym na skrętce. Jednak za jego protoplastę można uznać standard StarLAN rozwiniętego przez korporację AT&T.
W modelu OSI 10BASE-T można przyporządkować do warstwy fizycznej. Standard Ethernet opisuje zarówno metody adresowania jak również cechy medium. W takim ujęciu 10BASE-T można uznać za jedną z wersji warstwy fizycznej w Ethernecie. 10BASE2, 10BASE5 oraz 10BASE-F to inne warianty budowy tej warstwy.
RJ-21 (ang. Registered Jack – Type 21) – jest to wtyk na 25 par okablowania kategorii 3 lub niższej. Stosowany w urządzeniach sieci teleinformatycznych, np. w Cisco 2950 LRE lub centralach Panasonic. Znany popularnie jako wtyk amphenol.
A ja polecam www.uchwycone.com - studio fotograficzne jedyne w swoim rodzaju!
OdpowiedzUsuńZastanawiam się, czy tworząc instalację do biura, można zastosować gniazdko wchodzące w blat do złącza internatowego. Opcji jak widać jest całkiem sporo, a to byłoby dużym ułatwieniem w organizacji przestrzeni biurowej.
OdpowiedzUsuńSą sytuacje w których nawet najlepszy informatyk sobie nie poradzi z tak dużą "kablologią" dlatego zazwyczaj proszą oni o pomoc wyspecjalizowaną firmę aby im pomogła.
OdpowiedzUsuńJak układać, ale przede wszystkim czym się kierować przy wyborze takich korytek kablowych może ktoś mógłby podpowiedzieć? Jak powinien wyglądać rozkład takich korytem w pomieszczeniach, i czy są jakieś zasady którymi należy się kierować przy montażu?
OdpowiedzUsuńNiedax? Firma ta oferuje najlepszy systemy tras kablowych www.niedax.pl. Polecam!
OdpowiedzUsuń